Samsung Telefon Teknik Servisi Mağduriyeti - Bursa Şikayet Ve Öneri Sistemi Hattı
+1 oy
29
Telefon Şikayetleri kategorisinde
Samsung Galaxy Prime J7 cihazını kullanmaktayım. Cihazı şebeke sorunundan dolayı garantiye verdim. Ve bu sorunla birlikte garantiye verdiğimde cihazımda ekranında sarı lekeler olduğu için ekranı değiştirmek ister misiniz dendi ve bende kabul ettim. Cihazın ekranını değiştirdiği için mecburen cihaz bataryasını da değişimi oldu. Cihazı tamir olduktan sonra kullanmaya başladığımda bataryanın tamamen dolu olmasına rağmen telefon kendiliğinden kapandı ve cihazı kullanamaz hale geldim. Cihazımı ufak bir sorunum varken çok büyük bir sorun haline geldi. Ve bu durumdan çok rahatsız ve mağdur duruma düştüm. Verdiğim Samsung garanti servisinden hiç memnun kalmadım. Bu durumda sayın firma yetkilisinden bu mağduriyetimin bir an önce giderilmesini istiyorum.

Cevabınız

Görüntülenecek adınız (isteğe bağlı):
Gizlilik: E-posta adresiniz yalnızca bu bildirimlerin gönderilmesi için kullanılacak.
Spam Koruması:
Gelecekte bu doğrulamadan kurtulmak için, lütfen giriş yapınız veya üye olunuz.

1 cevap

0 oy
Değerli Müşterimiz,

Öncelikle firmamızı tercih etmiş olduğunuz için teşekkür ederiz. Başvurunuz ile ilgili, şikayet çözüm merkezimiz sizinle irtibata geçecektir.  

Ürün ve hizmetlerimiz ile ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi www.samsung.com adresinin bize ulaşın bölümünden iletebilirsiniz.

Saygılarımızla
Samsung Electronics Türkiye
Hoş geldiniz, Bursa Şikayet Ve Öneri Sistemi sizlere Şikayet Ve Önerilerinizi diğer üyelerimiz tarafından cevaplanması için bir ortam sağlar.

İlgili Şikayetler

+1 oy
0 cevap 24
...